Slovenský motocyklový pretekár Roman Kučera sa cez víkend predstavil na podujatí talianskeho šampionátu CIV na okruhu vo Vallelunge. Jazdec Motoclubu Baláž tieto preteky uprednostnil pred záverečným podujatím šampionátu Alpe Adria v nemeckom Oscherslebene, kde síce patril k favoritom na víťazstvo, ale v celkovom hodnotení mu už pre oneskorený vstup do tohto seriálu o nič nešlo.

Práve oveľa silnejšia talianska konkurencia bola tým správnym lákadlom, veď štartová listina obsahovala mená 45 pretekárov, pričom niektorí z nich jazdia aj svetový šampionát. Pre mladého Slováka ale víkend nezačal šťastne, keď vo voľnom tréningu ťažko havaroval a v súčasnosti, po návrate domov sa zotavuje zo zranenia, troch zlomených stavcov (!), ktoré v Taliansku neodhalili a Roman takto absolvoval oboje preteky.

Samotný okruh vo Vallelunge navyše nie je neznámy ani majiteľovi tímu Motoclub Baláž, Milošovi Balážovi, keď sa tu v dobe svojej aktívnej kariéry viackrát predstavil na majstrovstvách Európy a v roku 2002 tu ako jazdec tímu Maco Racing absolvoval historicky prvý štart slovenskej posádky vo svetovom šampionáte Endurance spolu s Martinom Kuzmom a Jozefom Bučekom.

Roman Kučera:

„Do Vallelungy som sa veľmi tešil a bol som veľmi motivovaný, keďže je tam obrovská konkurencia a bola teda to pre nás taká koncoročná skúška toho, kam som sa jazdecky posunul. Vyrážali sme už v utorok, keďže cesta tam je naozaj takmer nekonečná. Na miesto sme dorazili v stredu na obed, vybalili, nachystali motorku a boli pripravení na jazdy.

Vo štvrtok sme sa dozvedeli, že je možnosť jazdiť, tak sme samozrejme išli do toho. Prvý tréning znamenal zoznámenie sa s traťou. Mali sme 30-minútové tréningy, na konci toho prvého už som dokázal jazdiť so skupinkou jazdcov a chytil celkom slušné tempo. Druhý tréning už bol hneď zo začiatku dobrý, zrýchlil som a opäť jazdil so skupinou súperov, no bohužiaľ, tri minúty pred koncom som mal technickú poruchu, nezabrzdila brzda a v rýchlosti 150 km/h som vletel do ochranných bariér. Bol to môj najťažší pád. Následne ale v tíme dokázali doslova zázrak, hlavne Miloš Baláž, ktorý pozháňal všetky potrebné súčiastky a stihli to všetko dať dokopy, za čo som im veľmi vďačný, hoci motorka bola pripravená až v sobotu a ja som tak do prvých pretekov štartoval z posledného miesta.

Prvé preteky boli náročné, keďže pršalo, no v prvom kole som sa už dostal cez piatich súperov a začínal sa dostávať do tempa. No zase prišiel pád, našťastie veľmi ľahký, bez poškodenia motorky.

V nedeľu to bolo ťažké s voľbou pneumatiky, keďže chvíľu pršalo a potom pálilo slnko. Nakoniec som vyšiel do pretekov na pneumatikách na vodu.

Mal som veľmi dobrý štart a prvých päť kôl som išiel po tých pádoch pomaly, ale postupne som sa dostával do tempa a nakoniec som bol v cieli tridsiaty zo 40 štartujúcich.

S výsledkom som veľmi spokojný nebol, ale po tom, ako ťažko prebiehal celý víkend, to nebolo až také hrozné.

Chcem poďakovať celému tímu, hlavne otcovi a Milošovi Balážovi, mechanikom Rišovi, Janovi a Marekovi, proste všetkým, ktorí tam boli a takisto tým, čo mi fandili z domu.“

Miloš Baláž:

„Vallelunga bola pre nás všetkých dosť náročná už na začiatku pri rozhodovaní, či tam vôbec ísť. Nakoniec ale Romanov otec rozhodol, že sa do Talianska pôjde. Čakalo ma teda vybavovanie, písanie, telefonovanie, žiadosť o štart… Vďaka talianskym priateľom sa to podarilo a aj touto cestou im vyjadrujem vďaku, že nám voľnú kartu udelili. Neľutovali sme.

Bola to veľká skúsenosť ako pre jazdca, tak aj pre celý tím. Chcem poďakovať všetkým, ktorí nám pomáhajú a držia palce, celému vedeniu Slovakia Ringu, Mefo Sport a Motul – Radekovi a Pepovi Bohuslavovcom, HS moto racing – Rasťovi Hlodákovi, Motobiker Krakovany – Jožkovi Bielikovi, Motorent.sk – Stanovi a Marianovi Uhrincovcom, SMF, Motoclubu Baláž, Moto-cup.sk, Victory sport, Marianovi, Nikolasovi a Igorovi Mizerovým, ktorý sa nám starajú o našu Motoclubovú stránku a takisto ostatným, ktorí sú priaznivcami tohto motocyklového športu. Všetkým im patrí veľká vďaka!“

Tlačová správa Romana Kučeru