Masarykov okruhu v Brne hostil cez víkend svetový šampionát Superbikov, v rámci ktorého podujatí sa súťaží aj v triede Supersport 300. Práve tu sa po prvýkrát v kariére predstavil aj 16-ročný slovenský pretekár Roman Kučera, jazdec Motoclubu Baláž.

Keďže k účasti nášho pretekára prišlo až na poslednú chvíľu, bolo v tíme potrebné doslova v šibeničnom termíne pripraviť sériový motocykel Kawasaki Ninja 400 pre preteky. To sa podarilo naozaj v hodine dvanástej a mladý pretekár si tak prvýkrát motocykel vyskúšal až v oficiálnom voľnom tréningu! Aj napriek tomu sa neustále zlepšoval a v konkurencii 38 súťažiacich sa s istotou kvalifikoval do nedeľných pretekov. Svoj progres potvrdil aj v samotných pretekoch, v ktorých sa umiestnil na 28. priečke.

Roman Kučera:

Motocykel sa nám podarilo pripraviť až vo štvrtok, takže prvýkrát som sa na ňom viezol až priamo v piatok vo voľnom tréningu. Napriek tomu, že som nemal dobrý prevod, dokázal som zajazdiť čas 2:27 min postačujúci na kvalifikovanie sa. V druhom tréningu som zrýchlil o ďalšiu sekundu.

V sobotu v Superpole to pre mňa nebolo práve najlepšie, jazdil som v skupine oveľa rýchlejších jazdcov, zišiel som do depa a chcel som sa pripojiť do ďalšej skupiny, ale bola to chyba, do konca zostávali len štyri minúty, takže som stihol len jedno rýchle kolo, ktoré malo hodnotu 2:25 min.

V nedeľu som si všetko nechal rozležať v hlave, nové rady mi dal Karel Pešek a v krátkom, desaťminútovom Warm Upe som zlepšil svoj čas o tri sekundy na 2:22 min.

Po štarte pretekov som sa ocitol v skupine súperov jazdiacich o 20. miesto, no chyboval som, a tak som zostal s ďalšími dvomi súpermi v súboji o 28. priečku, ktorú som aj nakoniec vybojoval.

Bola to pre mňa úžasná skúsenosť a som veľmi vďačný všetkým, ktorí mi pomohli. Milošovi Balážovi, môjmu otcovi, Jirkovi Nespěšnému, Borisovi Mentelovi z motomaxxu, Kawasaki Slovensko, spoločnosti Motul, Filipovi Vágnerovi z RSTmoto za kombinézu, rukavice a topánky, môjmu trénerovi Karlovi Peškovi, rodine, fanklubu a všetkým fanúšikom, ktorí mi držali palce.

Miloš Baláž, prezident Motoclubu Baláž:

Máme za sebou náročné týždne, ale boli korunované úspešným víkendom v podaní nášho pretekára, takže som veľmi spokojný. Roman počas víkendu zaznamenal obrovský progres a splnil to, o čom sme predtým len snívali.

Jeho časy s novým motocyklom, na ktorom jazdil prvýkrát až v piatok, neustále zlepšovanie sa, dokazujú, že snaženie nás všetkých malo význam a budúcnosť. Najbližšie sa Roman predstaví na pretekoch medzinárodného šampionátu Alpe Adria 29. júna až 1. júla na maďarskom Pannonia-ringu.

Som vďačný všetkým našim partnerom a tým, ktorí nám pomáhali tento úspech dosiahnuť. Ďakujem aj Joskovi Kubíčkovi za zoznámenie s Davidom Salomom z DS Junioor Teamu, skvelým človekom, ktorý nám ochotne požičal náradie, kotúče, kolesá a podobne. Bola to rozhodne vydarená premiéra vo svetovom šampionáte a máme na čom stavať do budúcnosti.

Tlačová správa Romana Kučera a Motoclubu Baláž